Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elastik Geri Dönme Deneyi..
Yazar Konu
METİN
Yönetici

Yorum Sayısı: 441
Rep Puanı: 8
Teşekkürler: 26
85 Mesajına, 120 Teşekkür edildi.

Yorum: #1
Elastik Geri Dönme Deneyi..
Merhaba arkadaşlar Modifiye Bitüm Testlerinden biri olan Elastik geri dönme deneyini sizlere anlatmaya çalışacağım.. Öncelikle Deneyi ne için yaptığımıza bakalım ..

Deneydeki Amaç: Deneyde Düktilite aleti kullanılarak istenilen sıcaklıkta (25 Derecede) bitümün elastik geri dönmesi geri dönen elastik deformasyon belirlenir..

Modifiye edilen Bitüm üzerinde gerçekleştirilen bu deneyde Deney kalıplarına sıcak olarak dökülen Modifiye bitüm ortam sıcaklığında 2-3 saat bekletilir . Bekletme işleminden sonra kalıp üzerinde ki fazla Bitüm bir Spatula yardımı ile sıyrılır.. daha sonra Düktilite cihazında 25 derecelik suda yarım saat bekletilir.. Bu bekletmeden sonra Deneye başlanır.. Deney numunesi Düktilite Cihazı üzerinde bulunan metrajdan 20 cm gelince bütüm tam ortasından kesilir .. Bu kesilme işleminden sonra Modifiye edilmiş bitüm geri dönmeye başlar bu işlemin tamamlanması için 30 dk beklenir.. 30 Dk. sonunda bir cetvel yardımı ile Bitümün her iki tarafı ölçülür aradaki mesafe bulunur..

Hesaplama Yöntemi: Deney 20 cm çekildiği için hesap şu şekilde olur..

A= İlk Boy ( 20 Cm)
B= İkinci Boy ( Diyelimki 15 Cm)

B / A x 100 = Elastik Geri Dönme % si..

15/20 x 100 = % 75 Elastik geri dönme ...

Umarım Faydalı olmuştur..

(Bu konu en son: 08-29-2014 Tarihinde, Saat: 11:40 PM düzenlenmiştir. Düzenleyen: METİN.)
03-14-2012 05:33 PM
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 

• Paylaş
  • Konuyu Yazdır
  • Arkadaşına Gönder
  • Konuya Abone Ol
Hızlı Menü: