Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Metilen Mavisi Deneyi (Çözüm Önerisi)
Yazar Konu
METİN
Yönetici

Yorum Sayısı: 438
Rep Puanı: 8
Teşekkürler: 26
85 Mesajına, 120 Teşekkür edildi.

Yorum: #1
Metilen Mavisi Deneyi (Çözüm Önerisi)
Merhaba arkadaşlar öncelikle son zamanlarda TCK tarafından artık bir standart haline getirilem Metilen mavisi deneyi ile konuşmak istiyorum ..

Bildiğiniz gibi SMA dizaynlarında kullanılan agrega sert , absorbesi az dayanıklı bir kayaç türü kulllanılmaktadır.. Türkiye şartlarında bu tür genellikle Bazalt ve türevleri grubuna girmektedir.. Haliyle Metilen mavisi deneyinde de malzemenin ( sıfır grubu) deneye tabi tutulmakta ve içerisindeki kil, silt oranı bu deneyle belirlenmektedir.. Yaklaşık 2 aydır yapmış olduğum SMA dizaynında 0 - 5 mm bazalt agregasının TCK tarafından bulunan değeri 2 - 3 arasında değişmektedir.. Hepimiz biliriz ki SMA da bu değer fazla bir değer içermekte olumsuz karşılanmaktadır..

Bu tür kayaçlarda özellikle Bazalt kayaçlarda krlilik oranı yüksek çıkmakta ve stadartlara girmemektedir.. Bu tür kayaçların yapısal özellikleri göz önüne alındığında laboratuar ortamında yaptığımız deneylerde hüsran olmaktadır..

Konkasör kırmında Bypas dan geçen malzeme sürekli açık olmasına rağmen kirlilik bir türlü istenilen 1,25 değerine ulaşılamamaktadır. Bilemiyorum bu deney bence biraz daha genişletilmeli esneklendirilmeli çünkü yaptığım araştırmaya göre Türkiyenin her tarafında bu kirlilik oranı yüksek bulunmakta ve istenilen değerlerde bulunmamaktadır..

Siz arkadaşlardan istirhamım bu kirliliğin önüne geçebileceğimiz teoriler , çözümler üretmek ve uygulamaktır.. En azından burada bulunan diğer arkadaşlarımızda faydalanmış olur bilgilerimizden ..

Ben ilk çözüm olarak KİREÇ öneriyorum .. Başka çözüm bulan arkadaşlarada paylaşırsa sevinirim..
11-18-2011 09:51 PM
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 

• Paylaş
  • Konuyu Yazdır
  • Arkadaşına Gönder
  • Konuya Abone Ol
Hızlı Menü: