Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İnce Agrega Özgül Ağırlığı ve Absorpsiyonu
Yazar Konu
METİN
Yönetici
*******

Yorum Sayısı: 440
Üyelik Tarihi: Dec 2010
Rep Puanı: 8
Teşekkürler: 26
85 Mesajına, 120 Teşekkür edildi.

Yorum: #1
İnce Agrega Özgül Ağırlığı ve Absorpsiyonu
4.75 mm elek altında kalan malzeme ince malzeme olarak nitelendirilir.. İnce malzeme bağlayıcı özelliği ile Karışımlarda önemli bir faktördür.. Malzemenin yapısal özelliği molekül yapısı , homojenliği kaplamada yoğunluğa etki eden bir unsurdur..

Genelde ince malzeme konkasör üretiminden sonra 0.3mm 0.5mm 0.7mm ye kadar çıkabilir. Dizayn aşamasında Gradasyon tipine göre farklılıklar gösterebilir..

Malzemenin Hazırlanması:

4.75 mm elek altından 250 - 500 gr alınan numune 0.075mm(No.200) yıkama eleği ile filleri gidene kadar yıkanır.. 24 saat bekletilmek üzere üzeri su ile kaplanarak bekletilmeye bırakılır..


Deneyin Yapılışı :

24 Saat boyunca bekletilen numunenin suyu süzülerek Doygun Kuru Yüzey haline gelecek şekilde (şaç kurutma makinası) kurutulur.. Elinizde Abraham Hunisi varsa malzeme Abraham Hunisi ile Doygun hale gelip gelmediğine bakabilirsiniz.. Doygun hale gelen malzemeden 100 - 200 gr (isteğinize bağlı) alınır..

Balon joje ilk olarak boş şekilde tartılır ve tartım kayıt edilir. Daha sonra kesik çizgi bölümüne kadar +- 25 derecedeki su ile doldurulur ve tartım tekrar kayıt edilir. Su boşaltılıp Balon Joje iyice kurutulur.. temiz bir havlu yardımı ile su birikintileri kalmayacak şekilde kurulanır. 100 - 200 gr aldığımız malzeme huni yardımı ile Balon Jojeye boşaltılır.. Malzeme üzerini geçecek şekilde +- 25 derecelik su ile doldurulur..

Burda dikkat edilmesi gereken husus hava kabarcıklarıdır. Balon Joje den Hava kabarcıklarını çıkarmak için 15 - 20 dakika boyunca Balon Joje sağa - sola olacak şelilde çevrilir. Hala bakarcıklar mevcut ise ısıtma yöntemi ile kabcarcıklarının çıkması sağlanmalıdır.. Emin olduktan sonra Balon Joje de bulunan kesik çizgiye kadar su doldurulur.. oluşan kabarcıklar peçete yardımı ile temizlenmelidir. 25 derecelik su banyosuna yerleştirilen malzeme + Balon joje 24 saat bu ortamda bekletilir..

24 saat sonunda Temiz bir havlu yardımı ile kurulanan Balon Joje + Malzeme tartımı yapılır ve kayıt edilir.. Malzeme daha sonra Balon jojeden boşaltılarak 110 derecelik etüvde kurumaya bırakılır.. Etüvden çıkarıldıktan sonra Kuru nımune olarak kayıt edilir..

Örnek :

A - Balon Joje Ağırlığı 185,6 gr
D - Doygun Yüzey Kuru Malzeme : 300,9 gr
B - Balon joje + Su ağırlığı : 1228,8 gr
C - Su + Balon Joje + Numune Ağırlığı : 1414,4 gr
E - Kuru Numune : 293 gr

Hesaplamalar :

Hacim Özgül Ağırlığı : E / (B+C)-(A-D)

Zahiri Özgül Ağırlık : E / B+(E-D)

Absorpsiyon : C-A-E / E

Formülleri ile hesaplanır.
03-14-2011 08:22 AM
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 


  • Paylaş
  • Konuyu Yazdır
  • Arkadaşına Gönder
  • Konuya Abone Ol
Hızlı Menü: