Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dolgu Terasman Yapımı
Yazar Konu
METİN
Yönetici
*******

Yorum Sayısı: 450
Üyelik Tarihi: Dec 2010
Rep Puanı: 8
Teşekkürler: 30
87 Mesajına, 125 Teşekkür edildi.

Yorum: #1
Dolgu Terasman Yapımı
Herhangi bir kazı alanından çıkan malzemelerin dolguya uygunluğunun tespiti için öncelikle Standart proktor deneyi, Atterberg limitleri tespiti deneyleri yapılmıştır. Kullanılan malzemelerin genel özelliği aşağıda verilmiştir.


Organik malzeme olmayacak

Ağırlıkça %20 den fazla jips içermeyecek

Likit Limit(LL) <= 60

Plastisite İndeksi(PI) <= 30

Standart Proktor Yoğunluğu >= 1,450 t/m3Yukarıdaki şartların (LL-PI-Standart Proktor Yoğunluğu) tamamını veya enaz ikisini sağlayan malzemeler dolguya uygun görülmüş ancak tamamını veya ikisini sağlamayan malzemelerde dolguya uygun olmayan malzemeler olarak değerlendirilmiştir.


Bir kazı sahasından (yarma, ariyet veya temel) dolgu malzemesi alınacağı zaman buradan alınan örnekler üzerinde gerekli deneyler yapılıp dolgu malzemesinin özellikleri tespit edilmiş ve daha sonra da kazı sahasının genişlemesiyle ve kazı sahasında karşılaşılan malzeme değişiklikleri için de sürekli deneyler yapılarak malzemenin dolgu sahasındaki en iyi serme-sıkıştırma şartı takip edilmiştir. Yarmalardaki malzeme değişiklikleri bazen dolgu alanlarında farkedilmiş bunun sonucunda dolgu sahasından alınan örnekler üzerinde gerekli deneyleri yapma ihtiyacı doğmuştur.

Herhangi bir yerde dolgu oluşturulmadan önce üzerine dolgu yapılacak yerde bitkisel kazı yapılarak zemindeki organik kısımlar dolgu alanından uzaklaştırılmıştır. Yaklaşık 30cm olarak kabul edilen bitkisel sıyırma sonrasında organik kısımlar daha derin kısımlara iniyorsa ve projede belirtilmemişse ilave organik kısım kazıları yapılmıştır. Eğer organik kısımlar yarma üzerinde ise veya yarma kazısı sırasında karşılaşıldığında yine dolgu alanlarının dışına taşınmıştır.

Bir dolgu alanında dolgu tabakalarının serimine başlamadan önce taban yüzeyinde bazı iyileştirme, gevşek kısımların sıkıştırılması veya varsa yaş kısımların islah edilmesi gibi çalışmalar yaptırılıp daha sonra dolgu tabakalarının serimi ve sıkıştırılmasına geçilmiştir. Dolgu tabakası kalınlıkları kullanılan malzemelerin killi-daneli-moloz olması durumuna göre oluşturulup, killi dolgu malzemeleri 20-25cm, daneli dolgu malzemeleri 30-40cm, moloz dolgularıda 40cm ve daha fazla olacak şekilde tabakalar halinde teşkil edilmiştir. Bloklu ve kaya dolgular içinde serim sırasında blokların birbiriyle teması için istife dikkat edilerek blok boyutuna göre tabaka kalınlığı yaptırılıp yeterli silindiraj tespiti yaptırılmıştır.


Dolgu tabakalarının yapımı sırasında her dolgu yeri ve her dolgu tabakası için yerinde arazi kuru birim ağırlık tesbiti yapılarak dolgunun sıkışma yüzdesi tesbiti yapılmıştır. Normal yol dolgularında Standart Proktor Yoğunluğunun enaz % 95’i kadar sıkışma şartı hedeflenip, yetersiz sıkışma tespiti yapılan dolgu tabakalarında gerekli sıkışma alınana kadar çalışma yaptırılmıştır. Sıkışmanın yetersiz oluşu genellikle eksik su içeriği veya fazla su içeriğinden kaynaklandığından sulama veya havalandırma yoluyla sıkışma şartına ulaşılması sağlanmıştır. Ayrıca ara verilmiş dolgu alanlarında tekrar dolgu çalışmasına geçileceği zaman son yapılmış dolgu tabakası sıkışma yönünden tekrar kontrol edilmiş olup, eğer dolgu çalışması sırasında dolgu tabakaları yağmura maruz kaldıysa etkilenmiş dolgu tabakaları tekrar ıslah edilerek yeterli sıkışma şartına gelmeleri sağlanmıştır.

Özellikle aynı dolgu sahasına değişik kazı alanlarından farklı malzeme gelmesi durumunda dolgu alanlarından deney numuneleri alınarak karışık malzemenin kuru birim ağırlık su içeriği ilişkisi saptanıp sıkışma kontrolü yoluna gidilmiştir. Eğer Yarma kazısından çıkan malzemeler tabakalar halinde ve farklı yoğunluk ve su içeriği değerlerine sahipse karışımı temsil edecek şekilde örnekler alınarak dolgu malzemesi özelliklerinin kontrolü yapılmıştır.

Oluşturulan dolgularda üst 50cm ‘nin CBR>10 olması şartı sağlanıp ayrıca iki tabaka halinde yapılması şekli takip edilmiştir. Capping layer olarak adlandırılan bu tabakalarda Standart Proktor Yoğunluğunun enaz % 100 ‘ü oranında sıkışma şartı hedeflenmiştir. Yarma tabanlarında ise terasman seviyesinde 50cm lik derinlikler CBR yönünden incelenerek şu şekilde tespitlere varılmıştır.


-Son 50cm lik kısım CBR>=10 ise, terasman olarak kabul edilmiş.

-Son 50cm lik kısım CBR<10 ve CBR>=3 ise, 50cm lik kazı yapılıp ancak bu malzeme başka dolgu alanlarında kullanmak şartıyla yerine 50cm kalınlıkta CBR>15 malzeme getirilip iki tabaka oluşturulmuş.

-Son 50cm lik kısım CBR<3 ise, 50cm den daha fazla derince kısım eğer dolgu malzemeleri şartını sağlıyorsa daha derince dolgu tabakalarında kullanılmış eğer sağlamıyorsa dolguya uygun olmayan malzeme olarak kazı sahasının dışına çılkartılmıştır. Kazılan bu derinlikte malzemenin yerine CBR>15 olan dolgu malzemesiyle belirli kalınlıkta ve sayıda dolgu tabakası yapılmıştır.


Bütün dolgu tabakalarının sıkışma kontrolünde test metodu olarak 6 inçlik kum konisi yöntemi ile topoğrafik ölçüm ile sıkışma kontrolü (max..oturma 6 mm) yöntemi kullanılmıştır.

Altdr..
03-12-2011 08:59 AM
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
 Teşekkür Edenler: volkan2433
izzetcem
Laborant
*

Yorum Sayısı: 2
Üyelik Tarihi: Aug 2014
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.

Yorum: #2
Cvp: Dolgu Terasman Yapımı
CBR kontrolü yapmadık ama silindirle 10cm 10 cm 1 cm kalınlığında plaka nın ilk okumaı sonra üzerinden 1 pass geçirilip silindirin 6 mm den fazla oturup oturmadığına bakalıp dolgu kabulu yapılmıştır.
09-04-2014 01:34 PM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 


  • Paylaş
  • Konuyu Yazdır
  • Arkadaşına Gönder
  • Konuya Abone Ol
Hızlı Menü: