Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Soyulma Deneyi
Yazar Konu
METİN
Yönetici

Yorum Sayısı: 426
Rep Puanı: 8
Teşekkürler: 26
82 Mesajına, 114 Teşekkür edildi.

Yorum: #1
Soyulma Deneyi
Soyulma Deneyi bitüm filminin su mevcudiyetinde tutulması yaini için yapılır.. Agrega yüzeyi ile bitümlü bağlayıcı arasındaki adeziv bağın suyun etkisi ile kırılmasıdır.. Kısacası bütüm ile kaplanmış agrerganın su altındaki etksidir..

Deneyin Yapılışı :

Agrega 9,5mm (3/8") ile 6,3mm (1/4") elekler arasından taklaşık 200 gr alınır .. Su ile yıkanır 110 derecelik etüvde sabit ağırlığpa gelinceye kadar kurutulur.. Bitüm ve agrega 130-135 derecelik sıcaklığa ulaşınca agregadan 100 gr numune alınarak behere boşaltılır .. 5.0 +- 0,1gr alınan bitüm cam beherde kum banyosuna yerleştirilir ( kum sıcak olmalı) sıcak agrega bütüme ilave edilir..

Cam baget yardımı ile agreganın her tarafının bütüm ile kaplanması sağlanır. Daha sonra ortam sıcaklığına bırakılır (15-20 dakika) .. Etüv 60 dereceye ayarlanarak hazırlanan bütüm agrega karışımına üzeri kaplancak şekilde saf su ilave edilerek etüve atılır . 24 saat bekletilir..

Gözle inceleme :

24 saat sonunda etüvdeki malzeme çıkarılıp bütümle kaplanmış agregaları sarsmadan üzerindeki su boşaltılır ve yine saf su ilave edilerek yandan gelen ışık altında incelenir.. Bu durumda soyulmamış agrega yüzeyinin toplam agrega yüzeyine oranı soyulmaya karşı dayanıklılık olarak belirlenir..

[Resim: 2s67h94.jpg]
03-02-2011 10:17 AM
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
 Teşekkür Edenler: fatihyasar1453
fatihyasar1453
Laborant
*

Yorum Sayısı: 1
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 1
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.

Yorum: #2
Cvp: Soyulma Deneyi
elinizesağlık gardaşş
04-18-2016 06:48 PM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
hamitgurler
Laborant
*

Yorum Sayısı: 1
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.

Yorum: #3
Cvp: Soyulma Deneyi
bunun bi hesabı var mı metin bey.sonuçda siz tecrübelisiniz aşagı yukarı tahmin edebilirsiniz tecrubesiz arkadaşlar için bir hesap var mı ?
10-31-2018 10:35 AM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 

• Paylaş
  • Konuyu Yazdır
  • Arkadaşına Gönder
  • Konuya Abone Ol
Hızlı Menü: