Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bitümde Sönmüş Kireç Kullanımı..
Yazar Konu
METİN
Yönetici

Yorum Sayısı: 450
Rep Puanı: 8
Teşekkürler: 30
87 Mesajına, 125 Teşekkür edildi.

Yorum: #1
Bitümde Sönmüş Kireç Kullanımı..
Bitümde kireç kullanımı aslında bitümü modifiye etmek için değildir.. Sadece bitümü güçlendirmek amacı ile kullanılmaktadır.. Kendi laboratuarımızda yaptığımız deneysel çalışma ile ilgili bilgileri aktarmak istiyorum..

AC 50/70 Bitüm kullanılarak 1000 gr alındı.. Sönmüş kireçten bitüm ağırlığının %1.3 civarında kireç kullanılarak bitüme karştırıldı.. Bu şekilde % 6 , % 6,5, % 7 bitüm içeren 3 adet briket vuruldu.. Briket yoğunlukları;

% 6 Bitüm ile 2.384
% 6,5 Bitüm İle 2.378
% 7 Bitüm ile 2.367

olarak görüldü .. Kullanılan agrega Bazalt olarak seçildi .. Aslında amaç B.temel ve Binder tabakalarında Bitümün penetrasyonunu düşürerek daha sert bitüm elde etmek yük altında gerilmeyi aza indirmekti .. Penetrasyon değerlerinde kireçsiz bitüm 58 gelirken Kireç kullandığımızda 45,2 penetrasyona düştüğünü gözlemledik.. Lakin Kireçli bitümden yapılan soyulma deneyinden soyulma yüzdesi 80 olarak tespit edildi..

Bu aslında Kireç'in bitüme karıştırıldığında penetrasyonda düşüklüğe sebeb olduğunu lakin yük altında soyulma derecesininde yükseldiğinin bir kanıtı idi..

Soyulma deneyi Kalker agregası ile yapıldı.. Normal bitümde soyulma mukavemeti 10-15 olurken , kireçli bütümde 80 çıktı.. Ama herşey araştırmadır.. Sonuç olarak kireç'in penetrasyonu düşürdüğü soyulma mukavemetini artırmış olduğunu gözlemledik.. Neden olarak Kireç yüksek sıcaklıklar altında bitümden kendisini sıyırıyor ve haliyle bu bağlı olarak marshall akma değerleride yüksek çıkıyor.. Bu demek değildirki deneyler devam etmeyecek ..

Yaptğımız deneysel çalışmayı paylaşmak istedim.. Undecided
04-25-2011 07:53 AM
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
 Teşekkür Edenler: berrakkalp , murat.atmaca.72
Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 

• Paylaş
  • Konuyu Yazdır
  • Arkadaşına Gönder
  • Konuya Abone Ol
Hızlı Menü: