Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kaba Agreganın Özgül Ağırlıkları ve Absorpsiyonu
Yazar Konu
METİN
Yönetici

Yorum Sayısı: 445
Rep Puanı: 8
Teşekkürler: 28
87 Mesajına, 124 Teşekkür edildi.

Yorum: #1
Kaba Agreganın Özgül Ağırlıkları ve Absorpsiyonu
Agregaların özgül ağırlıkları bizlere hem dizayn aşamasında (asfalt,beton) gerekli olan doneleri verir.. Kaba Agrega olarak adlandırdığımız agrega No.4 Elek (4.75mm) elek üstünde kalan agregadır.. İnce agrega ise 4.75mm elek altında kalan malzemedir..

İsterseniz Bunları inceleyelim..

Kaba Agrega Hacim Özgül Ağırlık , Doygun Yüzey Kuru Hacim Ağırlık ve Zahiri Özgül ağrılık Olarak ağrılıklara Sahiptir..

Hacim Özgül Ağırlık : Daneler arasındaki değil sadece daneler içindeki tüm boşlukları kapsayarak, belli bir sıcaklık ve birim hacimdeki agreganın havadaki ağırlığının, aynı sıcaklık ve hacimdeki havası alınmış saf suyun havadaki ağırlığına oranıdır..

Doygun Yüzey Kuru Hacim Özgül Ağırlığı : Agrega yaklaşık 15 saat suda bekletilip daneler içindeki boşluklar tamamen suyla dolduktan sonra belli sıcaklıkta ve birim hacimde ki agreganın havadaki ağırlığının aynı sıcaklık ve havası alınmış saf suyun havadaki ağırlığına oranıdır.

Zahiri Özgül Ağırlık : Belli sıcaklık ve birim hacimdeki agrega numunesinin havadaki ağırlığının , aynı sıcaklık ve hacimdeki havası alınmış saf suyun havadaki ağırlığa oranıdır..

Absopsiyon : Dane yüzeyleri birbirine bağlayan suyun dışındaki malzeme içerisindeki boşlıuklara suyun girmesinden dolayı agrega ağırlığındaki artış olup, kuru agrega yüzdesi olarak ifade edilir.. 110 C +-5 etüvde suyu uzaklaşana kadar bekletilen agrega kuru kabul edilir..

Kaba Agrega Deneyi :

4.75mm elek üzerinde kalan malzeme yıkanarak temizlenir.. 110 derecelik etüvde sabit ağırlığa gelinceye kadar kurtulur.. Etüvden çıkarılıp oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. Soğuyan agrega 15-19 saat suda bekletilir..

Bu süre sonunda agreganın suyu süzülüp temiz bir havlu ile kurulanır burda agrega Doygun yüzey durumundadır.. 1g hasasiyetli terazi ile tartılır ve not edilir.. Tartma işleminden sonra numune tel sepete konularak +-23 C lik suya daldırılır içindeki hava boşlukları çıkana kadar beklenir (sallanır) .. Suyun içindeki tartım kayıt edilir.. Sonra tel sepetten alınıp 110 derecelik etüvde kurumaya bırakılır.. Kuruma işlemi bittikten sonra ortam sıcaklığında agrega tekrar tartılır ve tartım kayıt edilir..

Formüller:

A : Etüvde Kurutulmuş numunenin havadaki ağırlığı (gr)
B : Doygun yüzey kuru numunenin havadaki ağırlığı (gr)
C : Numunenin Sudaki ağırlığı (gr)

Hacim Özgül Ağırlık : A / B-C
Doygun Yüzey Hacim Özgül Ağırlık : B / B-C
Zahiri Özgül Ağırlık : A / A-C
Absorpsiyon : B-A / A x 100 (% de ifade edilir)

Formülleri ile Hesaplanır..

02-26-2011 11:31 AM
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
seyhanasfalt
Laborant
*

Yorum Sayısı: 4
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.

Yorum: #2
RE: Kaba Agreganın Özgül Ağırlıkları ve Absorpsiyonu
bana birim ağırlık şablonu lazım umuyorum ki yardımcı olursunuz.teşekkürler
08-13-2011 09:17 AM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
METİN
Yönetici

Yorum: #3
(08-13-2011 09:17 AM)seyhanasfalt Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  bana birim ağırlık şablonu lazım umuyorum ki yardımcı olursunuz.teşekkürler

Brim ağırlık şablonu derken anlayamadım ama Hacmini bildiğiniz bir kova , plastik kova veya bunlara benzer herhangi birşeyle brim ağırlık yapabiilirsiniz.. Gevşek olarak , sıkışık olarak , fark etmez..
08-14-2011 08:28 AM
seyhanasfalt
Laborant
*

Yorum: #4
nasıl yapıldığını biliyorum da bunun yazıldığı bi bilgisayar formatı var mı sizde
08-14-2011 10:42 AM
METİN
Yönetici

Yorum: #5
(08-14-2011 10:42 AM)seyhanasfalt Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  nasıl yapıldığını biliyorum da bunun yazıldığı bi bilgisayar formatı var mı sizde

Size kendi kullandığım formatı göndereyim.. Eketen İndiriniz..

Ek Dosya-(lar)
.xlsx  Özgül Ağırlık.xlsx (Dosya Boyutu: 21.61 KB / İndirme Sayısı: 192)
08-14-2011 02:56 PM
seyhanasfalt
Laborant
*

Yorum: #6
tşekkür ederim ilginiz için ama bana birim ağırlık için format lazım özgül ağırlık veya su emme değil bu arada seyhan ben jumbo inşaattan. artvin borçka karayolunu biz yapıyoruz tck nın elemanıyım
08-14-2011 03:13 PM
METİN
Yönetici

Yorum: #7
(08-14-2011 03:13 PM)seyhanasfalt Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  tşekkür ederim ilginiz için ama bana birim ağırlık için format lazım özgül ağırlık veya su emme değil bu arada seyhan ben jumbo inşaattan. artvin borçka karayolunu biz yapıyoruz tck nın elemanıyım

http://arastirmateknisyenleri.com/forum/...hp?tid=610

Yukarıdaki linkten bulabilirsiniz..
09-13-2011 06:52 AM
Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 

• Paylaş
  • Konuyu Yazdır
  • Arkadaşına Gönder
  • Konuya Abone Ol
Hızlı Menü: