Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bitümün Dayanıklılığı..
Yazar Konu
METİN
Yönetici

Yorum Sayısı: 438
Rep Puanı: 8
Teşekkürler: 26
85 Mesajına, 120 Teşekkür edildi.

Yorum: #1
Bitümün Dayanıklılığı..
Uzun süreli araştırmalar, bitümlü kaplama tabaklarının hizmet ömrünü bozulmadana tamamlamaları için, depolama ve üretim sırasında veya hizmet ömrü boyunca bitümün aşırı derecede şertleşmemesi gerektiğini ortaya koymuştur.. Organik maddelerin birçoğunda olduğu gibi bitüm oksijenden, ultraviole ışınlarından ve sıcaklık değişimlerinden etkilenmektedir.. Bu dış etkiler bitümün setleşerek penetrasyonunda azalmaya , yumuşama noktası ile penetrasyon endeksinde de artışa sebeb olmaltadır..

-- Bitümün Şertleşmesi :

Atmosfertik etkiler altında bitüm şertleşme eğilimi bilinmekte olup yıllardır araştırmalara konu olmuştur.. Bitüm sertleşmesine ilişkin dört esas makanizma tasarlanmıştır..

• Oksitlenme
  • Uçucu bileşen kaybı
  • Fiziksel sertleşme
  • Sızma Sertleşmesi

--- Oksitlenme :

Birçok organik maddeye olduğu gibi bitüm havayla temasa geçtiğinde yavaşça oskitlenir. Oksijen içeren gruplar daha yüksek moleküler ağırlıklı misellerle bir araya gelir ve bunun sonucunda bitümün viskositesi artar. Hidroksil , karbonil ve karbosilik gruplar, bitümü sertleştiren ve esnekliğni azaltan daha büyük ve karmaşık moleküller oluşturur. Oksitlenme derecesi (miktarı) sıcaklığa , zamana ve bitüm filminin kalınlığına büyük ölçüde bağlıdır. 100 C üzerinde ki sıcaklıklarda ; ısıdaki her 10 C lik artış oksitlenme oranını iki katına çıkarmaktadır.. Oksitlenme sonucu sertleşme, diğer faktörlerin yanında yaşlanmanın ana sebebi olarak kabul edilmektedir.. Bununla birlikte diğer faktörlerin bitümün sertleşmesinde oksitlenmeden daha az önem taşıdıkları bilinmesine karşın bunlar da göz ardı edilemez..

--- Uçucu bileşen kaybı :

Uçucu bileşenlerin buharlaşması esas olarak sıcaklığa ve dış etkenlere maruz kalma koşullarına bağlıdır.. Penetrasyon dereceli bitümlerdeki uçucu bileşenler göreceli olarak daha az olduğundan uçucu bileşen kaybından kaynaklanan sertleşme miktarı nispeten az olmaktadır.

--- Fiziksel Sertleşme :

Fizksel sertleşme, bitüm ortam sıcaklığında kaldığında ve bitüm ve bitüm moleküllerinin yeniden yönlendirilmesi ile petrol mumlarının yavaş kristalleşmesi söz konusu olduğunda ortya çıkmaktadır. Fiziksel sertleşme geri dönüşümlü olup bitümün ısıtılması halinde orjinal viskositesini tekrar kazanır. Fiziksel Sertleşme bir bitümün zamana içerisinde, belirli aralıklarla penetrasyonunun ölçülmesi ile (tekrar sısıtma yapılmaksızın) laboratuar ortamında kolayca incelenelir. Zaman ilerledikçe penetrasyonunda düşme gözlenecektir.

--- Sızma Sertleşmesi :

Sızma sertleşmesi bitümden mineral agrega içerisine yağlı bileşenlerin sızmasından kaynaklanmaktadır. Bu tür sertleşme ham bitümün sızma eğilimine hem de agreganın porozitesine bağlıdır..
(Bu konu en son: 02-15-2011 Tarihinde, Saat: 08:19 AM düzenlenmiştir. Düzenleyen: METİN.)
02-15-2011 08:18 AM
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 

• Paylaş
  • Konuyu Yazdır
  • Arkadaşına Gönder
  • Konuya Abone Ol
Hızlı Menü: