Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bitüm Modifiye edici Maddeler
Yazar Konu
METİN
Yönetici

Yorum Sayısı: 450
Rep Puanı: 8
Teşekkürler: 30
87 Mesajına, 125 Teşekkür edildi.

Yorum: #1
Bitüm Modifiye edici Maddeler
Vestoplast (VE) :

Plastomer grubunda bulunan vestoplast etan-propan-buteníden oluşan bir amorf polialfaolefindir.

Elvaloy (EL) :

ELVALOY DUPONT firması tarafından bitümlü bağlayıcının modifikasyonunda
kullanılmak ¸zere geliştirilen elastomerik terpolimerdir. Bitümlü bağlayıcıya %1.5,3 oranında ilave edilmektedir. Bağlayıcı 180°C ısıtılarak, içersine 5gr/sn hızla bitüm ağırlığının %1.5í kadar Elvaloy-RET ve Elvaloy-AC ilave edildikten sonra, Marshall karıştırıcısı ile 80 rpm hızda 6 saat boyunca karıştırılmak suretiyle hazırlanır.

Tnac (TN) :

TNAC 0-8mm tane çapında kırılmış doğal asfalttır. Asfalt betonunda TNAC için tavsiye edilen miktar, bitüm miktarının %24 üdür. Trinidad göl asfaltının kullanıldığı asfalt karışımlarında kaliteyi sağlamak ve sürekli kılmak için karışım süresi dikkatli bir biçimde gözlenirken ıslak karışım süresinin (bitümün karışıma verildiği andan başlayan zaman süreci) en az 12 saniye uzatılması gerekmektedir. Karışım hazırlanırken, agrega, filler, NAC/NAF, bitüm eklenmesi şeklinde bir sıra izlenir

Gilsonite (GL):

Doğal bir hidrokarbon olan Gilsonite, yapısında yüksek miktarda asfalt (% 70) ve nitrojen bileşikleri (%3) ile düşük miktarlarda (%0.3) kükürt bulunmaktadır. Doğal halde (%99) saflıkta bulunmakla birlikte bitüm ile tamamen uyumludur. Bitüm içerisinde kararlı bir çözelti oluşturmakta ve uygun bir karıştırma prosesi ile homojen bir şekilde dağılmaktadır.
Gilsonite oldukça yüksek moleküler ağırlığa sahip, polar özellik taşıyan bir
polynuclear hidrokarbondur. Doğal bir asfalt olmasından dolayı yol yapım
malzemelerinin içerisinde kolayca dağılabilmekte, sürekli ve kararlı bir asfalt bağ oluşturma görevini üstlenmektedir.

Viatop (VI) :

Almanya'da üretilen ve özellikle SMA (Stone Mastic Asfalt) karışımlar için
kullanılan Viatop, Avrupa ülkelerinde ve Amerikaída en yaygın kullanıma sahip selülozik elyaftır. Elyaf bitüm ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Böylece elyafın karışım içinde topaklanmadan homojen bir şekilde dağılması sağlanır. Burada bitümlü elyaf, %67 elyaf ile %33 bitüm karıştırılarak hazırlanır.

[Resim: titel.jpg]
02-10-2011 06:35 PM
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
 Teşekkür Edenler: simyager
Ramasfalt
Usta Laborant
**

Yorum Sayısı: 15
Rep Puanı: 2
Teşekkürler: 0
1 Mesajına, 1 Teşekkür edildi.

Yorum: #2
RE: Bitüm Modifiye edici Maddeler
(02-10-2011 06:35 PM)Mcod3r Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Vestoplast (VE) :

Plastomer grubunda bulunan vestoplast etan-propan-buteníden oluşan bir amorf polialfaolefindir.

Elvaloy (EL) :

ELVALOY DUPONT firması tarafından bitümlü bağlayıcının modifikasyonunda
kullanılmak ¸zere geliştirilen elastomerik terpolimerdir. Bitümlü bağlayıcıya %1.5,3 oranında ilave edilmektedir. Bağlayıcı 180°C ısıtılarak, içersine 5gr/sn hızla bitüm ağırlığının %1.5í kadar Elvaloy-RET ve Elvaloy-AC ilave edildikten sonra, Marshall karıştırıcısı ile 80 rpm hızda 6 saat boyunca karıştırılmak suretiyle hazırlanır.

Tnac (TN) :

TNAC 0-8mm tane çapında kırılmış doğal asfalttır. Asfalt betonunda TNAC için tavsiye edilen miktar, bitüm miktarının %24 üdür. Trinidad göl asfaltının kullanıldığı asfalt karışımlarında kaliteyi sağlamak ve sürekli kılmak için karışım süresi dikkatli bir biçimde gözlenirken ıslak karışım süresinin (bitümün karışıma verildiği andan başlayan zaman süreci) en az 12 saniye uzatılması gerekmektedir. Karışım hazırlanırken, agrega, filler, NAC/NAF, bitüm eklenmesi şeklinde bir sıra izlenir

Gilsonite (GL):

Doğal bir hidrokarbon olan Gilsonite, yapısında yüksek miktarda asfalt (% 70) ve nitrojen bileşikleri (%3) ile düşük miktarlarda (%0.3) kükürt bulunmaktadır. Doğal halde (%99) saflıkta bulunmakla birlikte bitüm ile tamamen uyumludur. Bitüm içerisinde kararlı bir çözelti oluşturmakta ve uygun bir karıştırma prosesi ile homojen bir şekilde dağılmaktadır.
Gilsonite oldukça yüksek moleküler ağırlığa sahip, polar özellik taşıyan bir
polynuclear hidrokarbondur. Doğal bir asfalt olmasından dolayı yol yapım
malzemelerinin içerisinde kolayca dağılabilmekte, sürekli ve kararlı bir asfalt bağ oluşturma görevini üstlenmektedir.

Viatop (VI) :

Almanya'da üretilen ve özellikle SMA (Stone Mastic Asfalt) karışımlar için
kullanılan Viatop, Avrupa ülkelerinde ve Amerikaída en yaygın kullanıma sahip selülozik elyaftır. Elyaf bitüm ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Böylece elyafın karışım içinde topaklanmadan homojen bir şekilde dağılması sağlanır. Burada bitümlü elyaf, %67 elyaf ile %33 bitüm karıştırılarak hazırlanır.

[Resim: titel.jpg]

Evet ama bunlara ek olarak fiber konusunda eklemek istediğim ruthman fiber katkısıdır. Türkiyede adı yeni yeni duyulmaya başladı ama avrupada kullanımı yaygın ve viatopdan daha kalıtelıdır. Kendimde bu fiberle calsıtıgım için. Ayrıca bıtum madıfıye edıcı maddeler arasında sasobit denilen bır malzeme var cok büyük firmaların buyuk projelerde kullandıgı bır katkıdır ülkemizde de kullanılmaya basladı cok yonlu bır katkı olması nedenıyle cok sayıda sorunun çözümünde kullanılıyor.
Katkılar ile ilgili yada genel olarak bitum modifikasyonu ile ilgili sorularınızı cevaplamak ve elimden geldıgınce tecrübelerimi paylasmak ve buradakı arkdasların yorumlarını dınlemek ısterım.

Asfalt sektöründe bir katkıdan herseyı çözmesini beklememek gerekır. İhtiyaca yönelik modifikatör kullanmak gerek. Bu bakısacısıyla hareket edildiği takdirde daha ucuz maliyetlerle daha efektif olunabılır.
02-22-2011 07:25 PM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 

• Paylaş
  • Konuyu Yazdır
  • Arkadaşına Gönder
  • Konuya Abone Ol
Hızlı Menü: