Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TMA da Absorbsiyon ve Önemi
Yazar Konu
METİN
Yönetici
*******

Yorum Sayısı: 445
Üyelik Tarihi: Dec 2010
Rep Puanı: 8
Teşekkürler: 28
87 Mesajına, 124 Teşekkür edildi.

Yorum: #1
TMA da Absorbsiyon ve Önemi
Merhaba arkadaşlar TMA bidiğimiz gibi son yıllarda ülkemiz genelinde ve projelerde artık vazgeçilmez bir kaplama türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek dizayn aşamasında gerekse çalışmalarda agrega önemi büyük bir önem taşımaktadır. Genellikle Magmatik kayaçlar ile yapılan TMA tabakasında Absorbsiyon önemine dikkat çekmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi TMA tabakası BAZALT, GRANİT vb. Sert kayaçlardan teşkil edilerek yapılır. Lakin bu kayaçlarda DP, LA , Absorbe fiziki sonuçlarının da uyumluluk sağlaması gerekmektedir. Ülkemizde VAN ve ANTALYA bölgeleri hariç diğer Bölgelerde magmatik kayaçlar KTŞ ne göre kullanılması zorunludur.

Eğer magmatik kayaç bulunamaması durumunda İdare izni İle Modifiye Aşınma yapılmaktadır. Tabi sağlam kalker ile. Absorbe de magmatik kayaçlarda en çok aranan özelliklerden biridir.

Absorbenin Önemi :

Absorbe denildiği zaman bir kayacın bünyesine almış olduğu su miktarı olarak düşünülebilir ki bu da kayacın oluşumu ile ilgilidir. Şu yönden bakabiliriz. Bir kayacın kendi bünyesine almış olduğu su miktarı ne kadar fazla olursa buna bağlı olan bitüm miktarıda fazla olacaktır. Yani siz dizayn sırasında absorbe miktarını fazla bulduğunuz zaman buna bağlı olarak DP , WMA , ve VH değerlerinizde düşecek demektir.

En çok başımıza gelen olaylardan biridir. Bildiğiniz gibi Absorbe miktarı fazla olduğunda GSB, GSA değerleride düşük seyredeceğinden sizin WMA min 16 değernide yakalama şansınız az olacaktır. Dolayısı ile dizayn kriterlerine de girmemiş olacaksınız.

İnce agreganın absorbe miktarı genellikle oluşumu tam olmamış bazalt kayaçlarda fazla çıkar. dolayısı ile Dizayn aşamasında Bazalt agregasının ince kısmının absorbesi fazla olduğundan verilen bitüm miktarını da etkileyecektir. Yapılması gereken ne diye düşünebilirsiniz.

Önlem :

Bu tür absorbesi yüksek agregalarda genellikle ince agregayı değiştirmek ( Kalker incesi) daha mantıklı bir seçimdir. diğer bir seçenek ise Bazalt incesini az Kalker incesini fazla kullanarak dizayna girmek olacaktır.
01-04-2017 11:22 AM
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 


  • Paylaş
  • Konuyu Yazdır
  • Arkadaşına Gönder
  • Konuya Abone Ol
Hızlı Menü: