Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Viatop Preminum (Fiber ) Kullanımı
Yazar Konu
METİN
Yönetici

Yorum Sayısı: 445
Rep Puanı: 8
Teşekkürler: 28
87 Mesajına, 124 Teşekkür edildi.

Yorum: #1
Viatop Preminum (Fiber ) Kullanımı
[Resim: viatop.png]

Merhaba Arkadaşlar.. Forumda bazı arkadaşlarımız fiber nedir nasıl kullanılır, önemi nedir gibi bazı bilgilere ulaşmak istediler elimden geldiğince sizlere anlatmaya çalışayım..

Fiber (selülozik elyaf ) aslında tamamen SMA da kullanılan bir malzemedir.. Fiber'in asıl amacı yüksek bitüm içeriğine sahip olan SMA karışımında Bitümün akmasını ve agregalar arasındaki bağları kuvvetlendirmesi içindir. şöyle düşünebilirsiniz DNA yapısı gibi .. SMA yüksek bitüm içeriğinden dolayı Modifiye edilmiş bitüm ile yapılmaktadır. Yaklaşık bütüm miktarı % 6-7 arasındadır. Bu haliyle bitüm içeriğinin yüksek olması ağır trafik koşulllarında tekerlek izine sebeb olması ve bitümün agregadan ayrılması gibi sebeler içermektedir..

SMA işleminde işte Fiber bu tür etkenlere karşı koyarak İskelet yapısını güçlendirmekte Bitümün agrega ile daha iyi adelansını sağlamaktadır. Normal şartlarda Fiber Dizayn işleminde % 0,3 - 0,35 arasında katılmaktadır. Tabi ki bu işlem süzülme deneyi ile belirlenmektedir. Karayolları dizayn kriterlerinde mevcut olan FİBER özelliklerinde fiberin şartnamesi ve fiziksel özellikleri belirlenmektedir..
10-25-2012 10:35 AM
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 

• Paylaş
  • Konuyu Yazdır
  • Arkadaşına Gönder
  • Konuya Abone Ol
Hızlı Menü: