Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Asfaltların Özgül Ağırlıkları
Yazar Konu
Bekir UÇAR
Araştırmacı
***

Yorum Sayısı: 126
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Rep Puanı: 8
Teşekkürler: 0
36 Mesajına, 56 Teşekkür edildi.

Yorum: #1
Asfaltların Özgül Ağırlıkları
Asfaltların Özgül Ağırlıkları

Asfaltların özgül ağırlıkları elde edildikleri petrole bağlı olarak 250c’de 0,97 ila 1,05 arasında değişir. Yüksek penetrasyonlu asfaltların özgül ağırlıkları genellikle düşük penetrasyonlu asfaltlara nazaran daha azdır. 250c’deki asfaltın özgül ağırlığı 1,00 olarak alınırsa;

60 0c’deki 0,979
100 0c’deki 0,955
160 0c’deki 0,919
200 0c’deki 0,895 olarak değişeceği göz önüne alınmalıdır.

Asfaltların Hacimsel Genleşmesi

Pratik amaçlar için asfaltların hacimsel genleşme katsayısı 6,1x10-4 / 0C olarak alınabilir. Asfaltların hacimsel genleşme katsayısı aşağıdaki nedenlerden dolayı göz önüne alınmalıdır.

a) Asfaltın genleşme katsayısı agreganın genleşme katsayısından yaklaşık 10 kat daha fazladır. Asfalt ve agregadan elde edilen karışımların ısı ile genleşmesi sırasında asfalt agregadan daha fazla genleştiğinden dolayı karışımdan dışarı yani kaplamanın yüzeyine çıkacaktır. Bu olaya kusma ya da terleme adı verilir. Bunu önlemek amacıyla asfalt karışımlarında belli bir boşluk bırakılması gerekir. Zira asfalt genleştiğinde bu boşlukları doldurup yüzeye çıkamayacağından dolayı kusma ve terleme olayı engellenmiş olacaktır

b) Asfaltlar derz dolgusu çatlak dolgusu ve yama tamiri, vb. işlerde kullanıldığında ısının düşmesiyle büzülmeler olacağından dolayı yağmur suları kaplamanın içine sızabileceği gibi ısının artması halinde derz dışına çıkabilecektir.

c) Depolama tanklarının kapasite hesabında ısıtılan asfaltın genleşeceği dikkate alınmalıdır.

Asfaltın Isıl Özellikleri

Asfaltın özgül ısısı 3,2x10-4/0C ila 7,8x10-4 arası değişen bir değer olup doğrusal artış gösterir. Asfaltların ısıl iletkenliği agregalara nazaran daha düşüktür. Yani agregalara göre daha geç soğur ve ısınırlar. Dolayısıyla asfalt kaplamalar, asfalt bağlayıcıya nazaran daha çabuk soğurlar buda asfalt karışım içindeki farklı büzülmelerden dolayı ilave gerilmeler yaratmaktadır.
Asfaltların ısıyı absorbe etme özellileri vardır. Bu nedenle asfalt bağlayıcılı aşınma tabakalarında asfaltın ısıyı absorbe etmesinden dolayı alttaki tabakalardan daha çok genleşme beklenmelidir. Çünkü ortam ısısı 300C iken en üstteki birkaç cm kalınlıktaki 700C’ye kadar çıkabilmektedir. Asfaltın ısıyı absorbe etmesi kaplama işaretlenmesinde kullanılan beyaz boyayı yansıtması nedeniyle boyalı kısımların yanlarında ısı farklılığından dolayı çatlaklar oluşabilmektedir. Bu husus özellikle geniş boyalı yüzeylere sahip havaalanı kaplamalarında çok sık karşılaşılmaktadır.


BEKİR UÇAR
04-22-2012 07:31 AM
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
 Teşekkür Edenler: enes23aydogan23 , aemresahin
Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 


  • Paylaş
  • Konuyu Yazdır
  • Arkadaşına Gönder
  • Konuya Abone Ol
Hızlı Menü: