Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Modifiye Bitüm Nedir?
Yazar Konu
METİN
Yönetici

Yorum Sayısı: 445
Rep Puanı: 8
Teşekkürler: 28
87 Mesajına, 124 Teşekkür edildi.

Yorum: #1
Modifiye Bitüm Nedir?
Modifiye Bitüm Yollarda Kalıcı deformasyon ( Tekerlek İzi ) Termal çatlamalar ve agreganın bağlayıcıda ayrılması gibi bozulmaları önlemek amacı ile yapılan bir asfalt türüdür. Günümüzde Üstyapı imalatlarında özelliklede son yıllarda ülkemizde kullanım alanı genişletilmiş son projelerde sözleşme şartlarına eklenerek kullanılmaya başlanmıştır..

Bitümün modifiyesi 50-70 penetrasyonlu bitüme %3-%7 oranlarında yol taşıma gücünü arttırmak gayesi ile KRATON (SBS) , LATEX (SIVI-KATI) gibi Polimer Katkılar katılarak oluşturlur..

Modifiye bütüm üretilmesinde Göl Asfaltları, Kaya Asfaltları , Termoplastik polimer gibi katkı maddeleri kullanılır..

SBS ve diğer Modifiye edici katkı maddeleri ile yapılan Modifiye Bitüm Üç boyutlu ağ yapısı ve elastik kauçuk adacıkları ile mikro çatlakları hapseder, büyüyüp yayılmasını önler. Ağır trafik yükü ve sıcaklık farkının fazla olduğu yollarda modifiye bütümlü asfaltlar kullanılır.

Modifiye Bitüm seçiminde : İklim şartları ve bitümlü kaplamanın tipine bağlı olarak belirlenir.Her bölgenin iklim şartına göre misalen Marmara bölgesi için TİP 3 kullanılır..

Modifiye Bitüm uzun süre kullanılmaz ise bozulmaz kısa süreli (1-2 Haftalık ) durumlarda 130-140 C de karışım , düşük devirli karıştırcı ile devamlı karıştırılabilir ve homojen tutulur, daha uzun süreli depolanmalarda ise karışım soğutulur ve saklanır..

Modifiye Bitüm Şartnamesi:

PENETRASYON MİN : 40 C
YUMUŞAMA NOKTASI MİN : 60-70 C
PARLAMA NOKTASI MİN : 200 C
ÖZGÜL AĞIRLIK : 1,0 - 1,1
DÜKTELİTE MİN : 80 C
ELASTİK GERİ DÖNME MİN : 50 C

olacak şekilde hazırlanmalıdır..

Modifiye Bitüm ile yapılan asfalt kaplamalarda serme ve sıkıştırma işlemine çok dikkat edilmelidir.. Sıcaklığın her bir SBS yüzdesi için 5 C (derece) arttırılması gerekmektedir. Serme ve sıkıştrma işlemi yapılırken soğumaya izin verilmeden asfaltın bitirilmesine dikkat edilmedir..

Modifiye asfalt plentlerde Min : 180 C (derece) de karışımı yapılmalı.
Yolda Serim sıcaklığı : 170 - 180 C (derece) arasında olmalı.
Tandem Silindir sayısı iki katına çıkarlmalı.
Pönamatik (lastik tekerlekli) silindir kullanılmamalı.
Karışım sıcaklığı 135-145 C (derece) altına düşmeden sıkıştırma işlemi bitmiş olmalıdır..

Ek Dosya-(lar) Ekran Görüntüleri

(Bu konu en son: 12-28-2010 Tarihinde, Saat: 12:47 PM düzenlenmiştir. Düzenleyen: METİN.)
12-28-2010 12:44 PM
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Gönder  Yeni Yorum Gönder 

Bu Konudaki Yorumlar
Modifiye Bitüm Nedir? - METİN - 12-28-2010 12:44 PM
RE: Modifiye Bitüm Nedir? - alpersendur - 07-08-2011, 10:10 AM
RE: Modifiye Bitüm Nedir? - METİN - 07-08-2011, 11:42 AM
RE: Modifiye Bitüm Nedir? - kayhan - 07-08-2011, 06:10 PM
RE: Modifiye Bitüm Nedir? - METİN - 07-09-2011, 08:26 AM
RE: Modifiye Bitüm Nedir? - kayhan - 07-09-2011, 06:48 PM
RE: Modifiye Bitüm Nedir? - Ramasfalt - 07-25-2011, 09:10 PM

• Paylaş