Yol Araştırma Teknisyenlerinin Buluştuğu Nokta
Bilgi Elastik Geri Dönme Deneyi.. - Baskı Önizleme

+- Yol Araştırma Teknisyenlerinin Buluştuğu Nokta (http://arastirmateknisyenleri.com/forum)
+-- Forum: Bitüm(Asfalt) (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Forum: Modifiye Bitüm (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Konu Başlığı: Bilgi Elastik Geri Dönme Deneyi.. (/showthread.php?tid=901)Elastik Geri Dönme Deneyi.. - METİN - 03-14-2012 05:33 PM

Merhaba arkadaşlar Modifiye Bitüm Testlerinden biri olan Elastik geri dönme deneyini sizlere anlatmaya çalışacağım.. Öncelikle Deneyi ne için yaptığımıza bakalım ..

Deneydeki Amaç: Deneyde Düktilite aleti kullanılarak istenilen sıcaklıkta (25 Derecede) bitümün elastik geri dönmesi geri dönen elastik deformasyon belirlenir..

Modifiye edilen Bitüm üzerinde gerçekleştirilen bu deneyde Deney kalıplarına sıcak olarak dökülen Modifiye bitüm ortam sıcaklığında 2-3 saat bekletilir . Bekletme işleminden sonra kalıp üzerinde ki fazla Bitüm bir Spatula yardımı ile sıyrılır.. daha sonra Düktilite cihazında 25 derecelik suda yarım saat bekletilir.. Bu bekletmeden sonra Deneye başlanır.. Deney numunesi Düktilite Cihazı üzerinde bulunan metrajdan 20 cm gelince bütüm tam ortasından kesilir .. Bu kesilme işleminden sonra Modifiye edilmiş bitüm geri dönmeye başlar bu işlemin tamamlanması için 30 dk beklenir.. 30 Dk. sonunda bir cetvel yardımı ile Bitümün her iki tarafı ölçülür aradaki mesafe bulunur..

Hesaplama Yöntemi: Deney 20 cm çekildiği için hesap şu şekilde olur..

A= İlk Boy ( 20 Cm)
B= İkinci Boy ( Diyelimki 15 Cm)

B / A x 100 = Elastik Geri Dönme % si..

15/20 x 100 = % 75 Elastik geri dönme ...


Umarım Faydalı olmuştur..