Yol Araştırma Teknisyenlerinin Buluştuğu Nokta
Bitümde Sönmüş Kireç Kullanımı.. - Baskı Önizleme

+- Yol Araştırma Teknisyenlerinin Buluştuğu Nokta (http://arastirmateknisyenleri.com/forum)
+-- Forum: Bitüm(Asfalt) (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Forum: Bitüm Katkıları (/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Konu Başlığı: Bitümde Sönmüş Kireç Kullanımı.. (/showthread.php?tid=219)Bitümde Sönmüş Kireç Kullanımı.. - METİN - 04-25-2011 07:53 AM

Bitümde kireç kullanımı aslında bitümü modifiye etmek için değildir.. Sadece bitümü güçlendirmek amacı ile kullanılmaktadır.. Kendi laboratuarımızda yaptığımız deneysel çalışma ile ilgili bilgileri aktarmak istiyorum..

AC 50/70 Bitüm kullanılarak 1000 gr alındı.. Sönmüş kireçten bitüm ağırlığının %1.3 civarında kireç kullanılarak bitüme karştırıldı.. Bu şekilde % 6 , % 6,5, % 7 bitüm içeren 3 adet briket vuruldu.. Briket yoğunlukları;

% 6 Bitüm ile 2.384
% 6,5 Bitüm İle 2.378
% 7 Bitüm ile 2.367

olarak görüldü .. Kullanılan agrega Bazalt olarak seçildi .. Aslında amaç B.temel ve Binder tabakalarında Bitümün penetrasyonunu düşürerek daha sert bitüm elde etmek yük altında gerilmeyi aza indirmekti .. Penetrasyon değerlerinde kireçsiz bitüm 58 gelirken Kireç kullandığımızda 45,2 penetrasyona düştüğünü gözlemledik.. Lakin Kireçli bitümden yapılan soyulma deneyinden soyulma yüzdesi 80 olarak tespit edildi..

Bu aslında Kireç'in bitüme karıştırıldığında penetrasyonda düşüklüğe sebeb olduğunu lakin yük altında soyulma derecesininde yükseldiğinin bir kanıtı idi..

Soyulma deneyi Kalker agregası ile yapıldı.. Normal bitümde soyulma mukavemeti 10-15 olurken , kireçli bütümde 80 çıktı.. Ama herşey araştırmadır.. Sonuç olarak kireç'in penetrasyonu düşürdüğü soyulma mukavemetini artırmış olduğunu gözlemledik.. Neden olarak Kireç yüksek sıcaklıklar altında bitümden kendisini sıyırıyor ve haliyle bu bağlı olarak marshall akma değerleride yüksek çıkıyor.. Bu demek değildirki deneyler devam etmeyecek ..

Yaptğımız deneysel çalışmayı paylaşmak istedim.. Undecided