Yol Araştırma Teknisyenlerinin Buluştuğu Nokta
Filler Nedir? - Baskı Önizleme

+- Yol Araştırma Teknisyenlerinin Buluştuğu Nokta (http://arastirmateknisyenleri.com/forum)
+-- Forum: Yol Kategorileri (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Agrega Deneyleri (/forumdisplay.php?fid=40)
+--- Konu Başlığı: Filler Nedir? (/showthread.php?tid=216)Filler Nedir? - METİN - 04-19-2011 07:26 AM

Mineral filler olarak adlandırdığımız malzeme No.200 elek altında kalan malzemedir.. Mineral fillerin BSK tabakalarında etkisi oldukça yüksektir..

AMACI:
Filler BSK tabakalarında boşluk , adrerans ve bağlayıcılığı artran bir malzemedir.

NASIL ETKİ SAĞLAR :
Filler dizayn sürecinde 3. bir malzeme olarak düşünülür .. Kaba ,ince ve filler malzemesi ile dizayn süreci başlar.. Fillerin KTŞ ye göre elek analizi yapılmalıdır..

No. 40 elekten %100
No.200 elekten %70 -100

arasında geçmesi gerekir.. Dizayn sürecinde fillerin zahiri özgül ağırlığı baz alınarak hesaplamalar yapılır..

Filler / bitüm oranı dizayn sürecinde 1,5 i geçmemesi gerekir.. İyi bir filler malzemesi ile BSK tabakalarında sorun yaşanmaz ..

Kalker , bazalt , dolamit gibi kayaçlardan elde edilen filler malzemesi ne kadar iyi olursa özellikle zahiri özgül ağırlığı 2,700 gr/cm3 üstünde ise ve absorbsiyon 1 in altında ise malzeme olarak filler çok iyi bir adelans sağlayarak karışımı bitüm ile bağlar ve stabilitede önemli rol oynar..

KÖTÜ FİLLER : Mineral fillerin kötü olması halinde bağlayıcılığın az olması abropsiyon miktarının fazla olması halinde yol yüzeyinde çatlamalar , kopmalar enine ve boyuna çatlamalar görünecektir. Çünkü absorbe ettiği bitüm yüzünden kaba ve ince agregayı saramayacak agregaların birbirlerine bağlanamasını engelleyecektir.. Bu da aynı zamanda Bitüm miktarında artışa sebeb olacak ve maliyetinizi artıracaktır..

FİLLER YERİNE NE KULLANILABİLİR : Mineral filler yerine özellikle yüksek yoğunluklu kayaç tiplerinde (Bazalt, granit) filler yetersiz kalır .. ilave filler ihtiyacınızı KALSİT veya diğer mineral agrega fillerleri ile karşılayabilrisiniz..